5 powodów, dla których warto spróbować diety wegańskiej - Sport, fitness, diety

Dodane: 20-05-2023 12:50

sa, ryb, jajek, mleka i jego przetworów, a także nie spożywają produktów zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego - takich jak np. żelatyna, czy skrobia z kości. Zamiast tego, dieta wegańska opiera się na spożywaniu produktów roślinnych - warzyw, owoców, zbóż, strączkowych, orzechów i nasion.

5 powodów, dla których warto spróbować diety wegańskiej - Sport, fitness, diety Dieta wegańska

Dieta wegańska - czym jest?

Dieta wegańska to sposób odżywiania, który zakłada całkowite wykluczenie produktów pochodzenia zwierzęcego z codziennej diety. Oznacza to, że osoby praktykujące dietę wegańską nie jedzą mię

5 powodów, dla których warto spróbować diety wegańskiej

1. Dieta wegańska korzystnie wpływa na zdrowie Badania wykazują, że osoby stosujące dietę wegańską częściej cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę i nadciśnienie - co może wynikać z faktu, że dieta ta jest bogata w błonnik i jednocześnie uboga w tłuszcz nasycony. Ponadto, zachodnie badania naukowe sugerują, że dieta wegańska może być pomocna w leczeniu i zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

2. Dieta wegańska korzystnie wpływa na środowisko Przemysł hodowlany jest jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, dlatego też połączenie spożywania mniej mięsa i produktów odzwierzęcych z naszej diety z korzystaniem z transportu zbiorowego czy stosowaniem energii odnawialnej może pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Badania wykazują również, że uprawa roślin na potrzeby ludzkie jest znacznie mniej szkodliwa dla środowiska i wymaga mniejszej ilości wody i nawozów sztucznych - co przekłada się na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów.

3. Dieta wegańska korzystnie wpływa na kondycję skóry Nie bez powodu mówi się, że to, co jemy, wpływa na kondycję naszej skóry. Dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza organizmowi witamin i substancji odżywczych, które mają korzystny wpływ na wygląd i stan skóry. Ponadto, brak spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych minimalizuje ilość hormonów i antybiotyków – to z kolei wpływa na naturalną równowagę hormonów u człowieka, co również wpływa na kondycję skóry.

Podsumowanie

Dieta wegańska to sposób bycia i jednocześnie sposób odżywiania, który warto poznać i spróbować. Korzyści, jakie niesie za sobą taki sposób odżywiania, mogą być korzystne nie tylko dla nas samych, ale również dla środowiska, a nawet zwierząt.